Literackie portrety szczęśliwej miłości – Potop, Śluby panieńskie

Historia Andrzeja Kmicica i Oleńki Billewiczówny, bohaterów „Potopu” Sienkiewicza to także świetny przykład spełnionego związku. Zanim jednak doszło do zawarcia szczęśliwego małżeństwa, oboje musieli wiele przecierpieć i wykazać się stałością uczucia. Ponieważ Oleńka była wzorem Polki – patriotki, Kmicic musiał bardzo się starać i przejść głęboką przemianę, aby stać się godnym ukochanej. Miłość potrafiła zmienić wiecznego zawadiakę we wzorowego rycerza, pokonać trudności, związanych z trwającą akurat wojną polsko – szwedzką, by ostatecznie osiągnąć pełnię szczęścia.

Związki Gustawa z Anielą oraz Albina z Klarą, par ze „Ślubów panieńskich” http://sluby-panienskie.klp.pl/a-5668.html Fredry, śmiało można zaliczyć do udanych. Okazuje się, że jeśli nic nie stoi na przeszkodzie miłości, to staje się ona, można powiedzieć, nieatrakcyjna. Lecz po komicznych perypetiach w dworku Dobrójskiej i dokładnie zaplanowanej intrydze Gustawa, wszystko dobrze się kończy, a my widzimy radość zakochanych.

Kochankowie to w literaturze jeden z najczęściej pojawiających się motywów. Świadczyć o tym może chociażby bogactwo literackich par, których losy nierzadko zapierają czytelnikowi dech w piersi. To osobiste dramaty, indywidualne tragedie oraz chwile niedającego się opisać szczęścia. Należałoby się zastanowić, dlaczego tak bardzo lubimy czytać o uczuciach innych, co wciąga nas w pełne wzlotów i upadków miłosne historie bohaterów, często zgoła fantastycznych, aczkolwiek równocześnie tak bardzo nam bliskich? Odpowiedzi można szukać w naszych osobistych historiach, ponieważ wielu utożsamia się z literackimi postaciami, ich rozterkami i próbami zbudowania udanego związku, które często są bliższe czytelnikowi, niż złote rady w najlepszych poradnikach…